about postcrossing

Hello!
W końcu udało mi się skleić post dotyczący postcrossing. Czyli coś dla wszystkich lubiących bawić się w wysyłanie i otrzymywanie pocztówek z całego świata! 🙂

Jak działa postcrossing?
Strona postcrossing.com jest banalna w obsłudze przez co nie trzeba jej zbytnio opisywać. Możemy tam przeczytać o działaniu tego systemu nawet w języku polskim (tutaj)! Małe uproszczenie opisu: to projekt umożliwiający losowanie, wysyłanie i odbieranie pocztówek z całego świata, korzystanie ze strony jest darmowe, bez ograniczeń wiekowych.

Na czym polega losowanie i rejestrowanie kartek? 
Żeby wysłać jakąkolwiek kartkę, najpierw musimy podać swoje dane (nazwisko, pełny adres itd.). Później wystarczy kliknąć send a postcard, dostajemy adres z kodem ID (np. PL-665667, który wraz z adresem musimy umieścić na pocztówce tylko, że w dowolnym, widocznym miejscu). Kiedy ją wyślemy to pozostaje tylko oczekiwanie 🙂 Gdy otrzymamy pocztówkę, od osoby, która nas wylosowała i znajdziemy na niej ten sam kod ID należy go wpisać na stronie klikając w register a postcard.

Przez jaki czas kartka może podróżować i kiedy wygasa? 
Kartkę możemy wysłać w dowolnym terminie od chwili jej wylosowania, byleby nie po 60 dniach, bo po tym czasie kartka wygasa. Co nie oznacza, że nie można jej zarejestrować. Można do roku, tylko wtedy po zarejestrowaniu nie wylosujemy kolejnej osoby, bo dostaniemy szansę właśnie po upływie 60 dni.

Co przedstawiają kartki, które wysyłasz? 
Zazwyczaj wysyłam pocztówki przedstawiające moje miasto bądź okolice, ale sporadycznie zdarza mi się wysłać kartki z większych miast Polski, bądź jakieś pokazujące Bałtyk. Czasem ktoś podrzuca mi jakieś czyste kartki z różnymi motywami i wtedy wybieram niektóre z nich zgodnie z czyimiś upodobaniami (wypisanymi na profilu wylosowanej osoby). Np. ze zwierzętami, czy jakieś artystyczne.

O czym pisać na pocztówkach? 
Tak naprawdę tutaj nie ma ograniczeń! Jedyne co może nas ograniczyć to język angielski, który jest podstawą postcrossingu. Choć zdarzają się osoby, z jakiś części świata, które zaznaczają, aby pisać do nich np. w języku niemieckim, a nawet polskim! 
Ile kosztuje wysyłka pocztówki za granicę?
Niestety.. w tym roku ceny okropnie wzrosły. Zwykły znaczek do państw Europy kosztuje prawie 5zł, poza Europę również. 
Po jakim czasie wylosowana osoba, otrzymuje naszą kartkę?
To wszystko zależy od państwa, kontynentu, a także tej konkretnej osoby. Zwykle kartka priorytetowa dochodzi do danego państwa Europy po kilku dniach lub tygodniu. Jeśli chodzi o inne kontynenty to od jednego do trzech tygodni. 
Mam nadzieję, że pomogłam Wszystkim, którzy chcą rozpocząć zabawę z postcrossing :)! 
Share: