Fukubukuro

Czas na post, o którym wczoraj wspominałam! 🙂

Póki nie mam możliwości wyjazdu do Azji to staram się poznawać azjatycką kulturę poprzez internet, filmy i książki. W szczególności interesuje mnie Japonia i jej tradycje. Jest ich naprawdę ogrom i trudno wszystko spamiętać! Jedna coroczna tradycja, jaką jest Fukubukuro bardzo mi się spodobała!

Fukubukuro można przetłumaczyć niemal dosłownie. Jest to szczęśliwa torba. W pierwsze dni nowego roku w centrach handlowych, a nawet w małych sklepach sprzedawcy tworzą zawartość takiej torby składającą się z losowych rzeczy wybranych z asortymentu ich sklepu. Klient zazwyczaj nie wie co kupuje! (taki kot w worku^^) Dlatego też torby te określane są mianem ‘lucky bag’. Przy okazji wyglądają ładnie i oryginalnie:) Warto je kupować, bo ich cena często jest niższa o 50% od zawartości! Dodam też, że szczególnie w Japonii można zauważyć, że dane sklepy z odzieżą są niemal przypisane do poszczególnych subkultur (romantic gyaru-Liz Lisa, gothic lolita-Atelier Boz itd.). Także osoby mający dany styl generalnie kupują fukubukuro w swoich ulubionych sklepach.

Ale i tak nadal dużo zależy od naszego szczęścia. Na Harajuku ludzie często wymieniają się swoimi zdobyczami, wtedy jest jeszcze więcej zabawy!

Co myślicie o tej tradycji? Według mnie to strzał w dziesiątkę! Naprawdę ciekawy sposób na wyprzedawanie starych kolekcji. Chciałabym kiedyś kupić takie fukubukuro^^ 
Share: