kodeks walki z rakiem

Witam!
Postanowiłam zajrzeć tu z nietypowym postem. Pamiętacie mój udział w kampanii Unicefu? Teraz postanowiłam Wam przybliżyć problem jakim jest nowotwór, który atakuje organizm przez złe nawyki i niezdrowy styl życia. Ostatnio miewam trochę problemów ze zdrowiem. Nie będę się o nich rozpisywać, jednak chciałam jakoś zacząć ten wpis. Otóż z racji moich problemów dostałam skierowanie na badanie, którego nazwa mrozi krew w żyłach ”markery nowotworowe”. Wynik mojego badania na szczęście nie był niepokojący, ale lepiej dmuchać na zimne i nieco zmienić dotychczasowe nawyki oraz zacząć praktykować zdrowszy styl życia, bo w tych czasach wszelkiego rodzaju nowotwory są coraz częściej spotykane. W tym poście poruszę tylko temat jednej z najczęstszych przyczyn powstawania nowotworów.

Działania które postanowiłam wspierać (realizowane przez Warszawskie Centrum Onkologii zadanie Prewencja pierwotna nowotworów) dotyczą między innym zachęcania do rzucenia palenia i choć mnie nie dotyczy ten problem (nie jestem palaczem), to mam z nim styczność w mojej rodzinie. Palenie jest zdecydowanie jednym z najgorszych uzależnień, które narażają nie tylko nas na szkody w organizmie, ale także naszych bliskich. Brzydki zapach, pożółkłe paznokcie czy zęby to tylko pozorne objawy szkodliwości palenia. Najgorsze szkody jednak dzieją się we wnętrzu człowieka. Zaczynają się problemy z krążeniem, a coraz częściej.. problemy z nowotworami. Po rzuceniu palenia organizm bardzo szybko się zregeneruje, więc nawet jeśli nie ma niepokojących objawów, to może warto zmienić zły nawyk? Z perspektywy czasu widzę jak młodzi ludzie są podatni na trendy czy zachowania starszych znajomych. Niestety niekoniecznie te zdrowe. Są to moje osobiste odczucia, więc nie odbierajcie ich jako nagonkę. Pamiętajmy o naszym zdrowiu i zdrowiu bliskich, ponieważ palenie bierne tak samo ich naraża! Zadbajmy o siebie i nie dajmy się nowotworom, które mogą pojawić się na własne życzenie.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o tym jak zapobiegać nowotworom niech zajrzy tutaj: kodekswalkizrakiem.pl. A czym wogóle jest europejski kodeks walki z rakiem? ”To zbiór zaleceń, które pozwalają ograniczyć ryzyko zachorowania na raka. To proste zasady dotyczące zdrowego stylu życia, których wprowadznie nic nas nie kosztuje. Pamiętajcie, że codzienne decyzje tego czy palisz papierosy, ruszasz się conajmniej 30 minut dziennie, jeszcz 5 porcji warzyw i owoców, mają wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także na nasze zdrowie.”

Zadanie prewencja pierwotna nowotworów, finansowane przez ministra zdrowia
 w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Dziękuję za uwagę 🙂

Share: