najsłynniejsze zdjęcie świata

Cześć!
Ostatnio trafił do mnie najnowszy numer gazetki National Geographic. Jak już wiecie jest to moja ulubiona gazeta. W tym numerze jest ogrom interesujących mnie artykułów i już kilka z nich przeczytałam. Zamierzam nawet do niektórych nawiązać w jakiś postach, bo są nieco związane z moim blogiem.

Na okładce znajduje się najsłynniejsze zdjęcie świata. Według różnych sond, przeciętny Europejczyk widział tę fotografię co najmniej raz w życiu. Kojarzycie tę dziewczynę? 🙂

Autorem portretu jest Steve McCurry. Widnieje na nim afgańska dziewczynka sfotografowana w obozie dla uchodźców w Pakistanie. Co najciekawsze, zdjęcie zostało wykonane w 1984r., a już rok później ukazało się na okładce magazynu National Geographic. Zdjęcie dostało również nagrodę World Press Photo. Jednak nikt nie znał tożsamości sfotografowanej dziewczynki o przenikliwym spojrzeniu. Po wielu latach poszukiwań w 2002r. udało się ją zidentyfikować. Sharbat Gula żyje w Afganistanie i ponownie możemy zobaczyć ją na drugim zdjęciu zrobionym po 18-stu latach.

Historia tej fotografii intrygowała mnie od dawna. To niesamowite, że udało się odnaleźć osobę, której twarz znana jest na całym świecie, a która wcale o tym nie wiedziała. 
Share: