mniejszości narodowe

Witajcie!
Dzisiaj jestem zmuszona do dłuższego siedzenia przed laptopem ze względu na referat, który piszę na wos, oraz kilku innych spraw. Temat referatu jest dość ciekawy przez co postanowiłam, że trochę tutaj go rozwinę. Dotyczy mniejszości narodowych w Polsce.

Pisząc o tym, zdałam sobie sprawę, że rzeczywiście w naszym kraju bardzo rzadko można spotkać większą grupę cudzoziemców zamieszkujących np. dany region, dzielnicę, ulicę. Ci co odwiedzili Anglię, na pewno zauważyli tą gigantyczną różnicę patrząc na niesamowitą mieszankę przeróżnych narodów. Dla mnie, osoby pochodzącej z małego miasta był to ogromny szok kulturowy widząc tyle narodowości, kościołów o przeróżnych wyznaniach i słysząc tak mnóstwo języków. Jednak szybko się zaaklimatyzowałam.

przypadkowe zdjęcie z Londynu
turyści, ale także masa mieszkańców o różnym pochodzeniu

Hmm. W naszym kraju coraz częściej się widuje cudzoziemców zamieszkujących dane miasta, szczególnie te większe-o większych możliwościach. Ale przez to, że jest to tak rzadkie zjawisko nie odczuwamy tego. A swoją drogą w Polsce dość trudno to zaakceptować, bo spora część osób jest mniej tolerancyjna na inne narodowości, lub po prostu niechętnie z nimi współpracuje, dziwnie spogląda, dopytuje. Na pewno dla cudzoziemców, a szczególnie o widocznym, obcym pochodzeniu bywa to krępujące. Haha, sama spotkałam się nieraz z dziwnymi sytuacjami związanymi z moim niemieckim nazwiskiem. Jestem rodowitą Polką, a często osoba, która widzi/słyszy moje nazwisko po raz pierwszy, z góry zakłada, że mój tata, czy dziadek pochodzili z Niemiec. Niby to taki prosty przykład, a jednak po moich analizach, przeróżnych wiadomości na ten temat jest całkiem trafny^^

A Wy co o tym sądzicie?:) 

51 thoughts on “mniejszości narodowe

 1. też mam niemiecki nazwisko, ale u mnie przekręcają tylko jego pisownie. chodź czasami nauczyciele albo dorośli pytali się mnie o nie. 😉

 2. Moja ciocia jest w mniejszości niemieckiej i namawia mnie często na zapisania się 😀
  a ja ogólnie mam korzenie Litewskie, ale rodzina ne chciała przyjąć Litewskiego nazwiska.
  A ogólnie miasto w którym mieszkam jest niemieckie i często można spotkać niemców 😀

 3. W Polsce raczej nigdy nie będzie dużych grup mniejszości bo Polacy są niesamowicie nietolerancyjni…. Co mnie strasznie w moim własnym narodzie irytuje.

  1. Według mnie w Polsce jest raczej wiele skrajności i brak myślenia. Duża część jest nietolerancyjna w stosunku do wszystkiego co inne, druga natomiast zaakceptowałaby wszystko co przypływa z zachodu, żadna ze stron jednak nie próbuje przemyśleć czegokolwiek,są bezkrytyczni jeśli chodzi o ich poglądy.

  2. Ada S. niektórze grupy mniejszościowe same zrażają nas do siebie. Mi na przykład romska rodzina zabiła psa dla zabawy. Mój brat został przez nich pobity i okradziony, a oni nawet nie widzieli w tym nic złego, powiedzieli tylko "nie cygan-nie człowiek.

 4. U mnie jest mniejszość słowacka. Są do tego stopnia zaaklimatyzowani, że ksiądz musi odprawiać mszę co tydzien po słowacku. Dla niektórych jest to problemem, ale większosć raczj akceptuje ta sytuację.

 5. Moim zdaniem Polska w wielkim stopniu nie jest tolerancyjna przez wojny ,w których brała udział .Najazdy i walki z naszymi sąsiadami spowodowały , że straciliśmy do nich zaufanie i szacunek. Są Ci ,którzy już nie patrzą na to , ale jest bardzo wiele przypadków , że nawet młodzież o tym pamięta i nie potrafi zaakceptować cudzoziemców . A skoro nie mają zaufania do państw typu Niemcy czy Rosja ,to pozostałe narody również tracą w ich oczach. Takie jest moje zdanie…Może niewiele wiem na ten temat ,bo jestem jeszcze młodziutka.

 6. witam! Ciała bym zwrócić się z prośbą o pomoc.Polska strona internetowa Gosupermodel ma zostać usunięta, wszyscy bardzo tego żałujemy i jesteśmy tym bardzo rozczarowane Dlatego Chciała bym prosić o zareklamowanie naszej strony Bardzo nam na tym zależy. To nie jest 1 lepsza gra to jest wspaniała społeczność to jest nasz 2 dom. Oficjalny powód usunięcia to brak funduszy lecz brak funduszy jest wynikiem tego że jest mało modelek
  Rozumiem że nie życzysz sobie spamów ale to nie jest typowy spam to prośba o pomoc
  http://pl.gosupermodel.com/frontpage/

 7. Fakt, zastanawiałam się z raz czy masz korzenie niemieckie, właśnie przez to twoje nazwisko. 🙂 Miałam się nawet zapytać kiedyś, ale ciągle zapominałam.
  Ja jestem tolerancyjna i wkurza mnie jak czasami słyszę komentarze moich znajomych na widok np. murzyna czy poprostu kogoś innego. Bo my – Polacy – jesteśmy nietolarencyjni nawet dla siebie nawzajem. Dlatego obawiam się reakcji ludzi jak ufarbuję sobie włosy na niebiesko. No cóż.
  Na szczęście z tego co zaobserwowałam nie jest tak źle jak kiedyś. Może w niedalekiej przyszłości przestaniemy zwracać uwagę na innych ludzi i ich niemile krytykować.
  Pozdrawiam Zuza

 8. ponieważ biorę udział w projekcie Comenius, temat 'mniejszości narodowe' jest mi bardzo dobrze znany, bo jest tegorocznym tematem tego projektu. mnie ten temat bardzo się podoba, można się dowiedzieć wielu ciekawostek o innych krajach,narodowościach,religiach, ale także o kuchni. jutro idę np. zrobić z koleżankami wywiad o kuchni żydowskiej a w weekend do restauracji wietnamskiej i przy okazji mogę spełniać swoje hobby-fotografię:)

 9. Czy ja wiem, w Poznaniu, chociażby w mojej szkole jest dużo osób z różnych narodowości, no, ale fakt faktem, nie ma ich aż tyle co np. w Londynie.

 10. przepraszam, że tak z innej beczki zapytam ale na wakacjach w Bułgarii byłaś z jakimś biurem podróży czy na jakiejś kolonii ? mogłabyś podać nazwę ? 🙂

 11. Hej Ankyl.
  Wiem, że nie na temat, ale potrzebuje pomocy 🙁
  Jeżeli możesz, powiedz mi co mam zrobić, aby wyśrodkować nagłówek?
  Sprawdzić wygląd teraźniejszy nagłówka można na moim blogu
  Co mam zrobić?
  Pozdrawiam, 🙂

 12. moja znajoma jest w połowie francuską, a ma niemiecko brzmiące nazwisko. mi z kolei mówią, że mówię typową gwarą poznańską. ja tego w ogóle nie zauważam 😉

 13. Ja tam się bardzo cieszę, że w Polsce mieszkają prawie sami Polacy. Lubie za to nasz kraj 🙂 Sama mieszkam w Holandii, tutaj jest multum ludzi z różnych zakątków świata, nie chciałabym żeby w Polsce tak było. W Pl jak wyjdziesz na ulice słychać tylko nasz ojczysty język, a tu… czasem nie wiadomo w jakim języku ludzie rozmawiają. Nie chciałabym wyjść we własnym karu na ulice i nie rozumieć o czym jest mowa. Bo właściwie ten kraj nie był by mój. Nie czułabym się w nim dobrze.

  Chociaż sama nie mam nic przeciwko obcokrajowcom. Dzięki mojej starej szkole językowej poznałam ludzi z naprawdę odległych krańców świata (Butan, Nepal, Tajlandia, Afganistan, Wybrzeże kości słoniowej) Moimi najlepszymi przyjaciółkami tutaj są dwie Tajki i dziewczyna z Afganistanu. To jest na prawdę fajna rzecz. Wiem, że gdybym mieszkała w PL nie miałabym szansy poznać tylu fajnych ludzi z "dalekich krajów". Od takich ludzi naprawdę można nauczyć się więcej o danym kraju niż z książek 🙂

  Marta

 14. Nasz naród jest naprawdę nietolerancyjny… I polska tendencja – nie wiem, to się wypowiem.

  +zostałaś otagowana u mnie, zobacz!:)

 15. Londyn pod względem mniejszości narodowych jest niesamowity (Podobnie ja Francja)! Osobiście bardzo podoba mi się taki mix kulturowy! Miałam okazję mieszkać dwa tygodnie u angielskiej rodziny (afroamerykanów). Byli tak sympatyczni, że szkoda mi było wracać do Polski.. U nas niestety trzeba przyznać ludzie nie są zbyt kulturalni dla cudzoziemców. A tak do tematu, to polecam serdecznie POLANDIE na yt i wypowiedzi osób, które mimo wszytko spróbowały zamieszkać w naszym pięknym kraju. ^^

  1. Heh, a ja tam wcale nie chcę u nas żadnego "mixu kulturowego" w Polsce. Chcę się czuć w swoim kraju jak w swoim domu, czyli być wśród samych swoich. – Mówcie sobie, że jestem nietolerancyjna, macie prawo, ale ja nie czuje wcale nienawiści do innych narodowości czy ras. Po prostu chce żeby do Polski – mojego domu przychodzili goście, których ja zaproszę i wyszli gdy nie mam już ochoty na ich wizytę, a nie jacyś nielubieni się wproszą i siedzą ile se chcą.

 16. Jestem z Krakowa i zaręczam , że NIE MA SZANS dojechać do Wieliczki ( kopalnia soli itd.) autobusem , nie słysząc w nim choćby zdania po włosku , angielsku itp. Turyści , wszędzie turyści 😀

 17. Ja też mieszkam w małym mieście, Jaworznie. Jakieś 2-3 lata temu do Jaworzna zaczęło się sprowadzać coraz więcej Chińczyków. Teraz duża część dzielnicy – Jeleń- jest zamieszkana przez Chińczyków. Mają tutaj swoje sklepy i otworzyli 3 ogromne hale targowe. Mimo początkowej opinii o Chińczykach Jaworznianie szybko zaakceptowali nowych mieszkańców i teraz jest to normalne słyszeń człowieka nawijającego na przystanku po Chińsku ;D
  Pozdrawiam.

 18. Ja osobiście uważam, że jesteśmy bardzo tolerancyjni. Szczególnie przy większych okazjach to widać. Zresztą w rankingach, bodajże z 2009 czy 2010 (niestety nie jestem w stanie dokładnie przytoczyć, bo miałam to na wosie) byliśmy jednym z państw, które były oceniane najlepiej w skali tolerancji. Poza tym u nas jest duża swoboda wyznania jeśli chodzi o innych.

 19. Niestety tak jest w Polsce, narodzie społecznie zacofanym i nietolerancyjnym. Nie tolerujemy czegoś innego od nas. Poruszasz temat narodowości, ale zwróć uwagę, że osoby publiczne w Polsce, czyt. np. Honorata Skarbek, zamiast nosić ją na piedestale, wysunąć dziewczynę, aby Polka zrobiła karierę na granicą, ściągamy ją w dół, do szarości, bo skoro my mamy życie do dupy, to dlaczego ona ma życ lepiej?

  Mentalność Polaka, mentalnością próżną.

  Pozdrawiam,
  Kamil

  1. Dlaczego Polacy mają ją wynosić na piedestale ? Przecież ona sama się na nas wypięła i najchętniej nie przyznawałaby się do bycia Polką. Po za tym po co Polacy mają robić karierę za granicą ? W swoim kraju niech robią, kariera taka same tylko zarobki mniejsze. Dlaczego uważasz, że zagranica lepsza ?

 20. Ja też mam teraz mniejszości narodowe na wosie ! jestem w 2 gim. więc mam na pewno mniejszy zakres informacji niż Ty 😀 <3

 21. W moim mieście jest dużo Chińczyków, mają 3 chińskie centra handlowe. Czasami chińscy nastolatkowie (14-18 lat) chodzą 5-cio osobową grupom po mieście. Co ciekawe są dosyć wysocy.

 22. kiedyś na wos miałam o tym referat i dużo lekcji temu poświęcone, temat rzeczywiście bardzo ciekawy. ;p nie byłam w Anglii, ale będąc kilka lat temu w Berlinie widziałam ogrom różnych narodowości. Azjatów, Turków było najwięcej. 🙂 Myślę, że w Polsce niektórzy ludzie dziwnie patrzą na tych co się od nas "różnią", bo nie są przyzwyczajeni, chociaż teraz jest coraz większa tolerancja. 🙂

 23. Cóż, nasz blog (bo jest nas 4 🙂 ) zajmuje sie tym tematem, jest dla nas bardzo ważny.. Wszak Łemkowie stanowili przed akcją Wisła pogaźną grupę w płd. Polsce 🙁 Dopiero stawiamy kroki, ale… chcemy światu powiedziec coś o tej krainie.. A sam osobiście mam pradziadka austriaka, ale np nazwisko mojej mamy zostałe spolszczone, tak naprawde wszyscy jesteśmy cudzoziemcami, nie ma "czystych" polaków 🙂
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.